Jak wybrać prezenty odpowiednie dla swojego dziecka? W tym artykule przedstawiono kilka pomysłów na wybór zabawek, które będą rosły wraz z dzieckiem, stanowiły dla niego wyzwanie i rozwijały jego zdolności umysłowe, fizyczne, językowe i społeczno-emocjonalne.

Małe dzieci to mali odkrywcy, którzy uczą się poprzez działanie. Zabawa daje Twojemu dziecku doskonałą okazję do rozwijania i ćwiczenia nowych umiejętności we własnym tempie, podążając za jego wyjątkowymi zainteresowaniami. Zabawki i przedmioty do zabawy, którymi dysponuje Twoje dziecko, mogą w istotny sposób wpływać na jego rozwój. Idealnym eozwiązaniem będzie zakup zabawek z kategorii zabawki edukacyjne i kreatywne
Chociaż może się wydawać, że wybór zabawek dla małych dzieci powinien być łatwy, kiedy wchodzisz dziś do sklepu z zabawkami, jedyną łatwą rzeczą jest poczucie przytłoczenia. Istnieje ogromna liczba zabawek opracowanych z myślą o rynku małych dzieci. Jak wybrać te, które są odpowiednie dla Twojego dziecka? Po czym poznać, które są wysokiej jakości, a które przetrwają? Co zainteresuje Twoje dziecko dłużej niż kilka dni lub tygodni? Poniżej znajduje się kilka pomysłów na wybór zabawek, które będą rosły wraz z dzieckiem, stanowiły dla niego wyzwanie i wspierały jego ogólny rozwój (myślenie, umiejętności fizyczne, językowe i społeczno-emocjonalne).

Polecamy:

- zabawki z działu majsterkowanie 
 - zabawki edukacyjne i kreatywne
 - zabawki interaktywne 
- zabawki muzyczne 
Wytyczne dotyczące wyboru zabawek dla małych dzieci

Wybieraj zabawki, których można używać na różne sposoby.

Małe dzieci uwielbiają rozbierać, składać, wyciągać, wkładać, dodawać i budować. Wybierz zabawki, które są „otwarte” w tym sensie, że Twoje dziecko może bawić się nimi w wiele różnych gier. Na przykład drewniane klocki lub grube plastikowe klocki mogą być użyte do wykonania drogi, zoo, mostu lub statku kosmicznego. Zabawki takie jak ta pobudzają wyobraźnię Twojego dziecka i pomagają mu rozwinąć umiejętności rozwiązywania problemów i logicznego myślenia.
Szukaj zabawek, które będą rosły razem z dzieckiem.

Wszyscy mieliśmy doświadczenie z kupowaniem zabawki, którą nasze dziecko bawi się przez dwa dni i nigdy więcej jej nie dotyka. Możesz się przed tym ustrzec, szukając zabawek, które mogą być zabawne na różnych etapach rozwoju. Na przykład małe plastikowe zwierzątka są zabawne dla małego malucha, który może zrobić dla niego pudełko po butach, podczas gdy starszy maluch może użyć ich do odegrania wymyślonej przez siebie historii.

Wybierz zabawki, które zachęcają do eksploracji i rozwiązywania problemów.

Zabawa daje dzieciom możliwość ciągłego ćwiczenia nowych umiejętności. Zabawki, które dają dzieciom szansę samodzielnego wymyślenia czegoś - lub przy odrobinie coachingu - rozwijają ich umiejętności logicznego myślenia i pomagają im wytrwale rozwiązywać problemy. Pomagają również dzieciom rozwijać umiejętności relacji przestrzennych (rozumienie, jak rzeczy do siebie pasują), koordynację ręka-oko i zdolności motoryczne (za pomocą małych mięśni dłoni i palców).

Poszukaj zabawek, które pobudzą wyobraźnię Twojego dziecka.

Podczas trzeciego roku Twojego dziecka jego kreatywność naprawdę rośnie, ponieważ może teraz przyjąć rolę kogoś innego (np. Króla) i wyobrazić sobie, że coś (jak klocek) jest w rzeczywistości czymś innym (jak bułka z masłem) . Poszukaj zabawek, których może używać Twoje dziecko, gdy rozwija i odgrywa historie. Zabawa w udawanie buduje umiejętności językowe i umiejętności czytania i pisania, umiejętności rozwiązywania problemów i umiejętności sekwencjonowania (układania zdarzeń w logicznej kolejności).

Daj swojemu dziecku szansę na zabawę „prawdziwymi” przedmiotami lub zabawkami, które wyglądają jak prawdziwe.

Twoje dziecko zaczyna coraz lepiej rozumieć, jak działają przedmioty w jego świecie - na przykład piloty telewizyjne lub włączniki światła. Interesuje się również zabawą twoimi „prawdziwymi” rzeczami, takimi jak telefon komórkowy, ponieważ chce być duża i zdolna jak ty.
 
 
Wrzuć kilka zabawek „przygotowujących się do czytania”.

Książki, magnetyczne litery alfabetu i materiały artystyczne, takie jak markery, kredki i farby do malowania palcami, pomagają dziecku rozwijać wczesne umiejętności pisania i czytania. Rzeczywiste rekwizyty, takie jak menu na wynos, katalogi lub czasopisma, są zabawne dla Twojego dziecka podczas oglądania i zabawy, a także budują znajomość liter, tekstu i druku.
 
Szukaj zabawek, które zachęcą Twoje dziecko do aktywności.

Maluchy wykonują różnego rodzaju sztuczki fizyczne, ponieważ są silniejsze i bardziej pewne siebie. Twoim zadaniem jest być doceniającą publiczność dla najnowszego osiągnięcia Twojego malucha na placu zabaw! Szukaj zabawek, które pomogą Twojemu dziecku ćwiczyć obecne umiejętności fizyczne i rozwijać nowe.

Szukaj zabawek, które sprzyjają zabawie międzypokoleniowej.

Podczas gdy dorośli i dzieci mogą bawić się razem prawie wszystkim, istnieje kilka zabawek przeznaczonych dla dorosłych. Gdy Twoje dziecko zbliża się do wieku 3 lat i więcej, wczesne gry planszowe - które wymagają użycia własnej pamięci lub proste gry planszowe, które nie wymagają czytania - są zabawne dla wszystkich grup wiekowych. Rozważ rozpoczęcie „rodzinnego wieczoru gier”, kiedy wszyscy gracie razem. Gry planszowe zachęcają do liczenia, dopasowywania i zapamiętywania, a także umiejętności słuchania i samokontroli (w miarę jak dzieci uczą się przestrzegania zasad). Pielęgnują również umiejętności językowe i budowanie relacji. Kolejną ważną korzyścią jest nauczenie dzieci, jak być łaskawymi zwycięzcami i jak radzić sobie z przegranymi.
 
Często zadawane pytania dotyczące wyboru zabawek dla małych dzieci

Jakie są zalety dźwięków, świateł i muzyki?

Wiele, wiele zabawek dla małych dzieci jest płonących za pomocą przycisków, dźwigni, świateł, muzyki itp. Często te zabawki są sprzedawane jako „rozwojowe”, ponieważ zabawka ma tak wiele różnych funkcji. Niestety często ma to odwrotny skutek dla dziecka. Im więcej robi zabawka, tym mniej musi robić Twoje dziecko. Jeśli Twoje dziecko może siedzieć i patrzeć, jak zabawka „gra”, jest to prawdopodobnie bardziej zabawne niż edukacyjne. Ponadto te zabawki mogą być mylące dla dziecka uczącego się przyczyny i skutku. Jeśli zabawka przypadkowo zaczyna odtwarzać muzykę lub nie jest jasne, który przycisk sprawił, że światła zaczęły migać, oznacza to, że dziecko nie uczy się, które z jego działań (przyczyna) wywołało światło i muzykę (efekt). Krótko mówiąc, najbardziej przydatne zabawki to te, które wymagają największej aktywności ze strony małego dziecka. Im więcej dzieci muszą używać swoich umysłów i ciał, aby coś działało, tym więcej się uczą.

Czy zabawki rzeczywiście mogą „uczynić moje dziecko mądrzejszym”, jak często głoszą opakowania i reklamy?

Postępuj ostrożnie. Nie udowodniono, że większość produktów zawierających takie funkcje zwiększa inteligencję dzieci. W rzeczywistości bezpieczne artykuły gospodarstwa domowego (plastikowe miski do napełniania i wysypywania, poduszki do wspinania się i układania w stosy, aby stworzyć jaskinię, stara odzież do przebierania się) są często najlepszymi narzędziami do nauki. Pamiętaj, że im bardziej Twoje dziecko musi wykorzystywać swój umysł i ciało do rozwiązywania problemów i rozwijania własnych pomysłów, tym więcej się uczy.