Zabawki mogą być świetnym sposobem na rozpoczęcie zabawy i wspieranie rozwoju dziecka.

Najlepsze zabawki dla dzieci są „otwarte”. To zabawki, z których Twoje dziecko może korzystać na wiele różnych sposobów. Zachęcają dziecko do korzystania z wyobraźni, kreatywności i umiejętności rozwiązywania problemów.

Zabawki otwarte obejmują:

klocki - Twoje dziecko może używać klocków do układania w stosy i budowania, wyobrażania sobie i nie tylko

piłki - świetnie się odbijają, patrzą, toczą, trzymają i rzucają

pudełka kartonowe - Twoje dziecko może udawać, że są to lady sklepowe, piekarniki, samochody, łódki, domki dla lalek i nie tylko

przebieranki - z kilkoma ręcznie robionymi ubraniami i kawałkami materiału Twoje dziecko może stać się kimkolwiek lub kimkolwiek

Wybór zabawek dla dzieci w różnym wieku

Na opakowaniu wielu zabawek znajduje się informacja o przedziale wiekowym. Może to być przydatne, ale to tylko przewodnik po zabawie. Weź pod uwagę zainteresowania i etap rozwoju swojego dziecka, aby lepiej zrozumieć, co wybrać.

Informacje dotyczące wieku mogą być jednak ważne dla bezpieczeństwa - na przykład, gdy zabawki zawierają małe części, które dziecko może połknąć. W takich przypadkach dobrze jest postępować zgodnie z zalecanymi informacjami o przedziale wiekowym.

W przypadku dzieci zabawa polega na interakcji z Tobą lub innymi opiekunami lub członkami rodziny. Twoje dziecko będzie zachwycone obserwowaniem Twojej twarzy, słuchaniem Twojego głosu i byciem z Tobą. Nawet zabawne czynności, takie jak patrzenie na kolorową karuzelę, słuchanie nakręcanej muzycznej zabawki i nauka sięgania po grzechotkę, są przyjemniejsze, gdy robicie to razem z dzieckiem.

Maluchy uwielbiają bawić się klockami, kołkami, wiadrami i pojemnikami oraz ubraniami do przebierania się. Maluchy lubią również proste instrumenty muzyczne, którymi mogą potrząsać i uderzać, takie jak bęben wykonany z odwróconego garnka i drewniana łyżka.

Starsze dzieci często lubią rozwiązywać problemy i wykorzystywać swoją wyobraźnię. Puzzle lub gry, które zachęcają dziecko do zabawy z innymi, to również dobry wybór.

Zabawki i wartości rodzinne

To Ty decydujesz, jakimi zabawkami  może bawić się Twoje dziecko w Twoim domu.

Jeśli masz silne przeczucia co do niektórych zabawek, dobrym pomysłem może być porozmawianie z dzieckiem. Możesz wspomnieć o swoich wartościach rodzinnych. Na przykład „Broń może bardzo przerażać i ranić ludzi. Nikt w naszej rodzinie nie ma broni ”.

Jednak zwracanie zbytniej uwagi na zabawki - na przykład przez zakazanie ich lub odmowę ich zakupu - może sprawić, że Twoje dziecko będzie ich bardziej potrzebować.

Lepiej byłoby spróbować powiązać wartości rodzinne ze sposobem, w jaki dziecko bawi się i używa zabawek w życiu codziennym.

Niezależnie od wartości rodzinnych, które zdecydujesz się podzielić ze swoim dzieckiem, warto być konsekwentnym. Na przykład dzieci mogą się zdezorientować, jeśli wolno im oglądać brutalne programy telewizyjne lub grać w brutalne gry wideo, ale nie wolno im bawić się zabawkowymi pistoletami.

Jeśli nie chcesz, aby inni dorośli dawali Twojemu dziecku pewne zabawki jako prezenty, po prostu krótko i spokojnie wyjaśnij swoje uczucia. W końcu to Twoja decyzja.

Zabawki i reklama

Wiele zabawek ma reklamy i marketing skierowane do dzieci.

Reklamowane zabawki często mają na celu promowanie określonego rodzaju zabawy na podstawie filmu lub programu telewizyjnego. Niekoniecznie oznacza to, że są złymi zabawkami, ale mogą ograniczać możliwości zabawy dla Twojego dziecka. Może się tak zdarzyć, jeśli Twoje dziecko bawi się tymi zabawkami tylko po to, aby skopiować to, co dzieje się w programach telewizyjnych, zamiast używać wyobraźni.

Przy wyborze zabawek warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki, w naszej ofercie z pewnością znajdziecie Państwo zabawki i akcesoria dla swojego dziecka.